Informacje o systemie przesyłowym

Z danych jakie publikuje PSE, ilość stacji operatorów systemu przesyłowego, ciągle się zwiększa. Nic w tym dziwnego skoro powszechność dostępu i korzystanie z energii elektrycznej wymaga sprawnego działania i rozbudowywania urządzeń przesyłowych.  

Zanim energia elektryczna dotrze do naszych domów produkowana jest w elektrowniach, dalej jej przesył odbywa się za pomocą  rozległej sieci linii i stacji elektroenergetycznych.

Im dłuższa odległość do odbiorcy tym wyższe straty. Zasadniczy sposób zmniejszenia tych strat polega na podwyższaniu napięcia elektroenergetycznych linii przesyłowych. Czytaj więcej o bezpieczeństwie energetycznym na dostawcyenergii.pl. Zależnie od odległości, na jakie ma być przesyłana energia, różne są wartości stosowanych napięć. Wynoszą one:

  • od 220 do 400 kV (tzw. najwyższe napięcia), w przypadku przesyłania na duże odległości,
  • 110 kV (tzw. wysokie napięcie), w przypadku przesyłania na odległości nie przekraczające kilkudziesięciu kilometrów,
  • od 10 do 30 kV (tzw. średnie napięcia), stosowane w lokalnych liniach rozdzielczych.

Powyższa grafika pozwala uszeregować dostawców energii, i tak największy potencjał przesyłowy ma PGE Dystrybucja, spółka która działa na terenach wschodniej Polski. Sprzedawca ma w swojej ofercie wiele taryf, (PGE taryfy). Tuż za nim plasują  się Tauron i Energa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *